Türkiye Tarihi Mekanları

Türkiye tarihi mekanları, dünya genelinden ziyaretçi çekmeye ve ülkemiz turizmine ciddi anlamda katkıda bulunmaya devam ediyor. Bildiğimiz gibi Fatih Sultan Mehmet, 1453 yılında burayı fethederek Osmanlı topraklarına kazandırmış ve o gün bugündür tarihi yapıların da ciddi anlamda korunması söz konusudur. Özellikle ülkemiz genelinde bu konu ile alakalı olarak belediyelerin çok büyük çalışmaları söz konusu. Türkiye’nin her yerinde mutlaka tarihten bir iz, bir mekan görebilme şansınız olur. Hemen hemen tüm ülke bu anlamda tarihine saygı duyuyor.

Türkiye Tarihi Mekanları
Türkiye Tarihi Mekanları

Türkiye doğal güzellikleri ile de dünya genelinde nam salmış bir ülkedir. Stratejik konumu itibari ile de dünyanın daima göz önünde bulundurduğu ülkelerin başında geliyoruz. Ancak ülkemizin genelinde birçok kişinin bilmediği ve adını dahi duymadığı belli başlı tarihi mekanlarımız olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu topraklar kazanılırken eski çağlardan kalan tüm yapılar da benimsendi ve kendi mirasımız gibi bakıldı. Zira dünya genelinden en çok ziyaretçi tarih turizmi kapsamında ülkemize gelmektedir.

Türkiye Tarihi Yerler
Türkiye Tarihi Yerler

Türkiye tarihi yerleri ile her zaman fark yaratmayı başarmıştır. Zira insanların fikir sahibi olabilmesi için ülkemizi yazılarımız içerisinde tanıtıyor ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı oluyoruz. Bu yazımızda da sizlere en ince detayları ile birlikte mutlaka gezmeniz gereken tarihi mekanlarımız ile alakalı olarak isimler sunacak ve ilerleyen süreçte ülke gezisi yapmanız gerektiğinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken mekanları da listelemiş olacağız. Genel kültür düzeyinize de çok ciddi anlamda katkıda bulunacak bir başlık.

Türkiye Turizm Rehberi
Türkiye Turizm Rehberi
 1. Topkapı Sarayı
 2. Dolmabahçe Sarayı
 3. Efes Harabeleri
 4. Olimpos
 5. Nevşehir Peri Bacaları
 6. Kuşadası
 7. Meryem Ana Kilisesi
 8. Anıtkabir
 9. Rumeli Hisarı
 10. Haliç
 11. Ulu Camii
 12. Sultanahmet Camii
 13. Çanakkale Gelibolu
 14. Cumalıkızık
 15. Efes Artemis Tapınağı
 16. Aspendos
 17. Noel Baba Kilisesi
 18. Yerebatan Sarnıcı
 19. Kız Kulesi

ve bunlar gibi sayabileceğimiz daha yüzlerce mekan Türkiye sınırları içerisinde yer alıyor ve tarihi dokusu tamamı ile korunmaya çalışılıyor. Her geçen gün geçmiş dönemlere yönelik miraslarımızın değerleri çok daha fazla artıyor ve devlet bu konuda yatırımlar yaparak bakım ve restorasyon konusuna fazlası ile eğilim gösteriyor.

Antik Yunan döneminden tutun da Bizans İmparatorluğu dönemine kadar birçok farklı tarihi mekan ülkemiz sınırları içerisinde yer alır. Bazı ülkeler bu tarihi eserleri benimsemeye çalışsa da tamamı ülkemiz mirasları içerisindedir ve dünya genelinden insanlar her yıl sürekli olarak ziyaret etmeye gelirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir