Windows Server Nano Boyutlarda

Windows Server Nano Boyutlara İnecek!

2016 yılında piyasaya çıkması beklenen Windows Server’ın önemli bir özelliği var. Windows Nano Server kurulum seçeneği, belli başlı işler için optimize edilmiş en küçük Windows Server dağıtımı olarak bilinmekte. Bu dağıtım, sistemin çoğu özelliğini kırpıp, daha az yer kaplamaya yardımcı oluyor ve korumayı da güvenli bir şekilde yürütüyor.

Windows Nano Server için alınan duyumlardan bazılarını sizlerle paylaşalım. Bunlardan ilki, şimdiden bulut alt yapısına adapte olan uygulamalar. Net Framework’ün açık kaynak sürümü CoreCLR temelli uygulamalar ile Java, Node.js, Python gibi diğer programlama dillerine destek sunmak, diğerinde ise Hyper-V ve Scale-out File Server desteği ile Microsoft Cloud Platform altyapısına destek sunmak.

Ayrıca Windows Nano Server kurulum seçeneğinde gereksiz tüm bileşenleri çıkarıp, harici yüklenebilecek paketler haline getirmiş. Bu sayede kapladığı alan azalıp, çok daha hızlı yeniden başlama, uzaktan kurulum, daha az güncelleme ihtiyacı ve düşük düzeyde kaynak kullanımı ortaya çıkıyor.

Dağıtımdan çıkarılan bazı özellikler ise şöyle;

  • GUI yığını, 32-bit desteği,
  • Microsoft Installer yapısı,
  • Yerel oturum açma,
  • Uzak masaüstü oturumu açma.

Windows Server için şimdiye kadar duyurulmuş tüm sürücüler tarafından desteklenmesi beklenen Windows Nano Server için henüz kesinleşmiş bir çıkış tarihi yok. Ayrıntıları merak edenler BUILD 2015 ve IGNITE konferanslarını takip edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir