Gerçek Tiramisu Nasıl Yapılır?

Gerçek tiramisu lezzetini hiç tatma imkanı buldunuz mu? Bildiğimiz gibi tatlı lezzetler hayatımızın ayrılmaz parçalarından birisi olarak dikkat çekiyor. İtalyan lezzetlerinden birisi olarak dikkat çeken ve kısa zaman içerisinde herkesin beğenisini kazanan mükemmel ötesi lezzetlerden birisidir. Ancak sahtesi ve gerçeği olduğundan dolayı dikkat çekici bir lezzet durumunda. Bu lezzet genel olarak hakiki bir şekilde yapılmaz ancak yapıldığı zaman insanın ağzında öyle bir lezzet bırakır ki her ne olursa olsun dillere pelesenk bir lezzet deneyimini bizlere yaşatır.

Tiramisu
Tiramisu

Tiramisu’nun gerçeğinin malzemeleri de farklılık yaratır. Farklılık yaratacağından dolayı herkes bu lezzetin tadını gerçek bir İtalyan aşçı gibi tutturamaz. Tutturanlar ise bugün çok büyük Patisserie sahipleri olarak dikkat çeker. Özellikle tatlı üzerine eğilim gösteren şefler, bu mükemmel lezzeti öyle bir yaparlar ki inanılması güç lezzetlerden birisini ortaya çıkarırlar. Nitekim Oktay Usta başta olmak üzere birçok şef bunu televizyon programlarında da yapmış ve tadına bakanların yüz şekilleri çok farklı bir hale gelmişti.

Gerçek Tiramisu
Gerçek Tiramisu

Gerçek tiramisu nasıl yapılır? Bu sorunun birçok bayan tarafından sorulduğunu biliyoruz. Kedi dili ile yapılan tiramisu gerçektir. Bununla birlikte içerisinde kullanılacak malzemelerin de çok büyük önem arz ettiğini unutmamanız gerekiyor. Kakao’nun dozunu çok iyi ayarlamanız ve kedi dilini yeteri kadar iyi yumuşatmanız. Sütte bekletilir ve yumuşaması sağlanır. Türkiye’de bunu yapan birçok isim ve firma olduğundan dolayı şu aşamada reklam olmaması amacı ile paylaşmak doğru olmayacaktır. Şu aşamada sizlere lezzeti tanıtmak en iyisidir.

İtalyan Tiramisu
İtalyan Tiramisu

İtalyan Tiramisu olarak da bilinen bu mükemmel lezzet aslında bir pasta türü olduğundan dolayı sadece bizim ülkemizden ziyade dünya genelinde popüler olan ve etkileyici olan ürünlerden birisi olarak da dikkat çekiyor diyebilirim sizlere. Tiramisu’nun en önemli safhalarından da birisi olarak kremanın hazırlanması gösterilebilir. Kremanın kıvamının da düzgün tutturulamaması demek aslında lezzetin tamamı ile fark yaratabilecek unsurlarından birisi olduğunu da rahatlıkla söyleyebilme şansına sahip olabiliyoruz.

Bu lezzeti bir yerde yemek istiyorsanız aslında önceliğiniz her ne olursa olsun mutlaka kendi yapımınız olmalıdır. İnternet üzerinde bununla ilgili birçok tarif bulabilirsiniz ancak kedi ili ve labne ile yapılan Tiramisu gerçek tiramisudur. İtalyan Tiramisu olarak tarif ettiğimiz o mükemmel lezzettir. Bu deneyimi mutlaka yaşamanızı da tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir