İstanbul Tarihi Mekanları

İstanbul tarihi mekanları ile dünya genelinde meşhur şehirlerden birisi olarak dikkat çeker. Bildiğimiz gibi cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile birlikte dünya genelinde bir milat yaşandı ve çağ atladık. Bizans döneminden kalan ve o zamanlardan bu zamana dahi özen ile korunan tarihi ve kültürel miraslarımız hala İstanbul’da sergileniyor. Kısacası dünya genelinden insanların gezebileceği birçok farklı yer var. İstanbul’un gezilecek yerleri konulu yazı dizimiz ile devam ediyoruz.

İstanbul Tarihi Mekanları
İstanbul Tarihi Mekanları

Dolmabahçe Sarayı

Atatürk’ün İstanbul’da ki evi, karargahı ya da bu gibi aklınıza gelebilecek tüm seçenekler için kullanmakta olduğu mekandır. Aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk burada vefat etmiştir ve her geçen gün buraya dünya genelinden ziyaretçi akını olduğu da aşikardır. Kısacası önemli mekanlarımızdan birisidir.

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Osmanlı döneminden kalan mükemmel ötesi yapıtlardan birisidir. Padişahlarımız zaman içerisinde burada yaşamışlardır. Aynı zamanda tüm padişah ailesi burada yaşamakta ve haremler dahi burada yer almaktadır. Kısacası Osmanlı ve Türk tarihinin en önemli tarihi yapıtlarından birisi olarak da dikkatleri çekmektedir.

Ayasofya
Ayasofya

Ayasofya

Bizans döneminde Jüstinyen tarafından inşa ettirilmiş olan Bazilika planına sahip bir Patrik Katedrali olarak inşa ettirilen bir mekandır. Zaman içerisinde Osmanlı toprağı haline gelmesi ile birlikte camii haline dönüştürülmüş ve dünya genelinde de en çok dikkat çeken tarihi mekanlardan birisi olarak dikkat çekmiştir. Nitekim büyüklüğü ile de göz kamaştırır.

Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

İstanbul’un Bizans İmparatorluğu’ndan alınması ile birlikte Fatih Sultan Mehmet’in savunma yönümüzü güçlendirmek için inşa ettirdiği mükemmel ötesi surlardan birisidir. Boğazkesen adı ile de bilinen bu mükemmel kale, zaman içerisinde Kuzey Boğaz kısmından gelebilecek saldırıları önleme amacı ile yapılmış olan mükemmel yapılardan birisi olarak da dikkat çeker.

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi

528 yılında inşa edilmiş olan İstanbul’un en büyük sembollerinden birisi olarak dikkat çeker. Bizans İmparatoru Anastasius tarafından inşa ettirilmiştir. İstanbul Boğazı ve Haliç surlarına tam anlamı ile hakim olan manzarası ile dikkat çeken mükemmel ötesi tarihi yapılardan birisidir. Fener Kulesi olarak da dünya genelinde nam salmış yapılardandır.

Şuan için İstanbul tarihi mekanları ile alakalı olarak bilgilendirmemiz bu şekilde. Zaman içerisinde bu yazımızın devamı niteliğinde yeni yazılar ile birlikte karşınızda olacak ve sizleri bilgilendirmeye de devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir