Bursa Tarihi Yerleri

Bursa tarihi yerleri ile ülkemizin en çok dikkat çeken şehirlerinden birisi olarak dikkat çeker. Özellikle Osmanlı padişahlarının medreseleri de burada yer almaktadır. Büyük Osmanlı imparatorluğunun temelleri bu topraklarda atıldı ve o zamanlardan kalan tarihi eserler bugün Belediye tarafından hala özen ile korunmakta ve tüm miras restore edilerek yeni nesillere özen ile aktarılmaktadır. Özellikle zaman içerisinde bu şehrimiz çok fazla ziyaretçi almayı da başarmıştır. Yeşil Bursa adı ile de ülkemiz genelinde nam salan bir şehrimizdir.

Bursa Tarihi Yerleri
Bursa Tarihi Yerleri

Bursa gezilecek yerleri ile alakalı olarak bundan öncesinde küçük çaplı bir inceleme yazısını sizler için hazırlamıştım. Şimdi ise bu eşsiz şehrimizin tarihi yapıları ile alakalı olarak bilgi sahibi olabilmeniz için inceleme hazırladım. Bursa şehrinde tam 8 sene yaşadım ve her yerini tabiri caiz ise ezbere bilirim. Bu nedenle aşağıdaki önerilerimi de dikkate almanızı fazlası ile tavsiye ederim. En azından şehre gittiğiniz zaman nereleri gezmeniz gerektiğini bilirsiniz.

Ulu Camii
Ulu Camii

Ulu Camii

Meşhur Hacivat ile Karagöz’ün taşın sırrını bularak inşasında yer aldığı bu büyük cami, Organ Gazi döneminde yapılmış olan eşsiz bir camiidir. Şehrin simgelerinden birisi olduğu gibi gölge oyunumuzun efsane isimlerinin mezarları da burada yer almaktadır. Ülkemizin de en görkemli camilerinden birisidir.

Kozahan
Kozahan

Kozahan

Hanlar şehri Bursa’nın en görsel mekanlarından birisidir. 1491 yılında inşa ettirilmiştir ve bugün şehrin ve çarşının göbeğinde kafelere ve ipekçilere ev sahipliği yapan en uğrak mekanlardan birisi olarak dikkat çeker. Aynı zamanda Belediye tarafından destekli restore işlemleri yakın zamanda bitmiştir. Mükemmel bir yapıt.

Yeşil Türbe
Yeşil Türbe

Yeşil Türbe

Türk ve Osmanlı tarihinin duvarları tamamı ile ÇİNİ işçiliği ile hazırlanmış olan tek türbesi olarak dikkat çeker. Hacı İvaz Paşa tarafından mimari edilmiş olan mükemmel bir yapım olarak dikkat çeker. Aynı zamanda türbe etrafında bazı sakinliği dinleyebileceğiniz ve eşsiz Bursa manzarasını izleyebileceğiniz çeşitli kafeler bulunmaktadır. Eşsiz bir deneyime ortak olmak işte bu kadar kolay diyebilirim.

Cumalıkızık
Cumalıkızık

Cumalıkızık

Bursa şehrinin en görkemli ve tarihi dokusunu hala koruyan köylerinden birisi olarak dikkat çeker. Köyün meşhur olması tabi ki KINALI KAR dizisinin burada çekilmesi ile gerçekleşmiştir. Taştan rengarenk evleri ve taştan yolları ile birlikte tarihi dokuyu her anlamda bizlere sunan eşsiz bir güzellik olduğunu söylememiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir