Windows 10 Ücretsiz mi Olacak?

Son dönemde “Windows 10 Ücretsiz mi olacak?” soruları sıklık ile internet üzerinden sorulmaya başlandı. Bununla birlikte bu haberi duyan insanlar Microsoft şirketini tabiri caiz ise soru yağmuruna tutmaya devam ettiler. Soru yağmuru gibi bir durum söz konusu olduğundan dolayı tabi ki daha farklı seçeneklerin ortaya çıkması muhtemel hale gelse de şirket geçtiğimiz günlerde Windows 10 minimum sistem gereksinimleri ile alakalı olarak bir bilgilendirme toplantısı düzenledi ve bu konuya resmi olarak bir yanıt verildi. Herkes dona kaldı diyebilirim.

Windows 10
Windows 10

Microsoft CEO’su Satya Nadella, bu işletim sistemi ile alakalı olarak bu zamana kadar hiçbir lansman içerisinde yer almamıştı. Ancak bu konuya özel olarak lansmanı bizzat kendisi düzenledi ve insanlara bu anlamda bilgi sunmayı amaçladı. Nitekim basın mensuplarını ciddi anlamda şaşırtacak açıklamaların da ortaya çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim sizlere. Tabi ki bu açıklamadan kesitleri sizler ile kısa ve öz olarak paylaşacağım. Ancak sorumuza yanıt verelim. Windows 10 Ücretsiz mi olacak? EVET ücretsiz bir şekilde yayınlanacak.

Microsoft CEO Satya Nadella
Microsoft CEO Satya Nadella

Sadece Microsoft şirketinin değil tüm büyük şirketlerin en çok yaşadıkları sıkıntılardan birisidir Warez yazılım konusu. Zaman içerisinde nitekim bununla alakalı yaratıcı fikirler ortaya çıkmış olacak. Satya Nadella bu konu ile alakalı şu açıklamaları yaptı; “Sahteciliğin önüne geçebilmek imkansız bir hal aldı. Bizde bunu işletim sistemimizi herkes için ücretsiz yaparak en azından insanlara lisanslı yazılımın değerini kanıtlamak amacı içerisinde olacağız. Anlayacaklarından da kesinlikle şüphemiz yok. Zira her zaman lisanslı sistemler fark yaratır.” açıklamalarında bulundu.

Windows 10 Minimum Sistem Gereksinimleri
Windows 10 Minimum Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri ile alakalı da detaylı açıklamalarda bulunan CEO Satya Nadella şunlara değindi; “Windows 7 işletim sistemi en iyi ürünlerimizden birisi ancak sistem gereksinimi sorunu olduğundan dolayı çok eleştirildi. Bunun farkına vardık ve yeni nesilin en iyi işletim sistemini tamamı ile ücretsiz olarak verdiğimiz gibi mümkün olan en düşük donanım kapasitesinde maksimum kalitede çalışması için hazırlıklarımızı tamamladık. Bu da aslında işletim sisteminin bizim için ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor.” açıklamasında bulundu.

İşletim sisteminin kısa bir zaman içerisinde çıkarılacağını biliyoruz ancak bu tarz açıklamalar birçok kesimi memnun ederken birçok kesimin de kafasını ciddi anlamda karıştırdı. Merak ile bekleyip zaman içerisinde ne gibi adımlar atılacağını göreceğiz. Umuyoruz ki işletim sistemi ücretsiz olarak çıkar ve lisanslı yazılımın kıymeti anlaşılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.