İnternet Erişim Engeli Yeniden Gündemde

Son dönemlerde internet erişim engeli sorunu yeniden gündeme geldi. Devlet, kısa zaman içerisinde farklı alanlar üzerinde etkinlik kurabilme çabaları nedeni ile dünyanın ve tabi ki dolayısı ile ülkemizin de en çok kullanılan sitelerine erişim engeli konmaya devam ediyor. Bundan bir süre öncesinde yeniden sitelere erişim engeli konmuştu ve olur olmadık nedenler bahane edilerek dünyanın erişimi engellemediği sitelere erişim engeli kondu. Aslında zaman içerisinde nedenler aslında haklı durumları da ortaya çıkardı diyebiliriz. Şimdi gelelim neden bu engellerin olduğuna.

İnternet Erişim Engeli
İnternet Erişim Engeli

Sosyal medya sitelerine engel konulması, zaman içerisinde devletimizin sık sık yaptığı uygulamalardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bu durum bu şekilde ilerleme göstermesi aslında önemli bir kitleyi de ilgilendiriyor. Twitter, Facebook ya da Youtube gibi sosyal sistemlere engel konulması önemli bir kitlenin zaman içerisinde engeller ile karşılaşması açısından farklı farklı seçenekler sunuyor deme şansımız oluyor. Tabi ki belli başlı kesimler de çok ciddi eleştiriler yapıyor ve sosyal medya daha fazla karışıyor.

Sosyal Medya Ban
Sosyal Medya Ban

Sosyal medya sitelerinin bu denli ciddi bir şekilde bilgi yaymayı başardığı günümüzde çoğu zaman Milli Güvenlik sınırlarını tehdit edecek seçeneklerin ortaya çıkıyor olması devleti bu anda anlık olarak tetikliyor ve bu da aslında sitelerin en kısa süre içerisinde banlanması ve bu gizlilik unsurlarını tehdit eden içeriklerin kaldırılması konusunda da yazılımcı şirketi uyarması anlamına geliyor diyebiliriz. Zamana bağlı olarak tabi ki çok daha farklı seçeneklerin ortaya çıkması olası ancak devlet bu anlamda bir yaptırım uygulamak zorunda kalabiliyor.

Bu zamana kadar atılan BAN cezalarında genel olarak Milli Güvenlik ihlalleri dikkat çekti. Gereksiz yere bir ihmal var mı? Bu tamamen kişiden kişiye değişebilecek bir fikir diyebilirim. Ancak günümüz global dünyasında internet sistemlerinin bu denli yoğun olarak kullanılması ve ilgi çekici bir hale getirilmiş olması nedeni ile tabi ki bir anda çok ciddi yankı uyandıracak seçenekler ortaya çıkıyor diyebilirim. Normal değil ancak her ne olursa olsun olayı birçok farklı şekilde ele almak gerekiyor.

Zaman içerisinde bu durum ile alakalı olarak devlet kanadından en net açıklamalar geleceğine inanıyorum. Dolayısı ile sitemiz içerisinde de görüşlerimizi siz değerli okuyucularımız ile sürekli olarak paylaşmaya ve fikir sahibi olmanıza da devam edebileceksiniz. Yorumlarınız ile fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.