Has Gaziantep Baklavası için Faruk Güllüoğlu

Gaziantep baklavası bildiğimiz gibi namı ile ülkemizin her karış toprağında insanlar tarafından bilinen ve tanınan bir lezzet. Osmanlı dönemlerinden beri süre gelen ve geleneksel Türk lezzetleri içerisinde mutlaka saymamız gereken baklava, Türkiye’de yenecekse eğer bunu en iyi Gaziantep halkı yapıyor. Bildiğimiz gibi birkaç sene öncesinde Yunanistan baklavayı sahiplenmeye kalkmıştı ancak bu yarışın galibi haklı olarak Gaziantep çıkmıştı. Antep, baklavası ile meşhur olan tek şehrimiz ve bu anlamda lezzetleri ile de ciddi anlamda fark yaratıyor diyebilirim sizlere.

Gaziantep Baklavası
Gaziantep Baklavası

Gaziantep şehrinin baklavası elbette ki meşhur ve bu şehri gezmeye gittiğiniz zaman hemen hemen her 500 metrede bir meşhur baklavacıları görebilme şansına sahip oluyorsunuz. Kısacası şehir anlamda geleneklere bağlı olan ve lezzeti farklı farklı şekillerde insanlara sunmayı amaç edinmiş bir şehir. Ancak ben Gaziantep şehrine bir süre öncesinde gittim ve bir hafta kalma şansım oldu. Yaklaşık olarak 12 – 13 farklı yerde baklava yedirdiler şahsıma ancak bunların içerisinden bir tanesi fark yarattı diyebilirim sizlere.

Faruk Güllüoğlu
Faruk Güllüoğlu

Faruk Güllüoğlu baklavacısı, şehrin en meşhur baklavacıları arasında yer alıyormuş. Türkiye’nin ve hatta zaman içerisinde dünyanın dört bir yanına yayılan ulusal gururumuz ve lezzetimizin en meşhur markası olan Güllüoğlu markasının varislerinden de birisi olarak dikkat çekiyor. Kendisi farklı şehirlerde yer almak yerine doğduğu ve büyüdüğü şehre bu lezzeti mümkün olan en uygun fiyatlar ile sunmak için yatırım yapmış ve mekan da ciddi anlamda fark yaratıyor. Sunum ise eski metal geleneksel tabaklarımızda geliyor. İLK RESİM’de görebilirsiniz.

Faruk Güllüoğlu Güllaç
Faruk Güllüoğlu Güllaç

Kendisi mutfağa girmeye bayılan mükemmel ötesi bir yatırımcı ve müşterileri ile birebir ilgileniyor. Baklavanın lezzeti, yumuşaklığı ve şeffaflığı o kadar etkileyici ki inanamayacaksınız. O hamurun nasıl açıldığını o kadar çok merak ediyorum ki gerçekten bu eşsiz lezzeti yerinde tattığınız takdirde farkı görebileceksiniz. Bir zamanlar İstanbul’da yaşarken Bekiroğulları vardı. Hala var mı bilmiyorum ancak onların baklavasından çok daha kaliteli bir baklavayı ilk defa yediğimi söyleyebilirim. 15 sene öncesinden bahsediyorum dostlar.

Gaziantep şehrine olur da bir gün yolunuz düşerse ve bu şehrin meşhur lezzeti olan baklava yeme gereksinimi duyarsanız sizlere ilk olarak önereceğim işletmelerden birisi. İstanbul’da ve Antalya’da da mağazaları olan bu isim, kısa zaman içerisinde markasını Franchising sistemi ile çok daha geniş kitlelere ulaştırmanın amacı içerisinde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.