Dil inciri Meyvelerin En Güzellerinden Birisi

Dil inciri meyvesini daha önce hiç duymuş muydunuz? Eminim ki birçok farklı isim ile duydunuz namını ancak tatma zevkine nail olmadığınızı az çok tahmin ediyorum. Nereden biliyorsun? Bu zamana kadar birçok insana bu meyveden bahsettim ve kimse neredeyse bu ismi hiçbir şekilde duymamış. Dolayısı ile siz değerli okuyucularımıza biraz bahsetmek ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağım. Şuan Adana’da yaşıyorum ve burada yaz aylarında özellikle en çok tüketilen meyvelerden birisi olarak da tanınır Dil inciri.

Dil İnciri
Dil İnciri

Kaktüs meyvesi dediğimiz zaman birçok kişinin aklında ufak bir çağrışım yaratan bu meyve zaman içerisinde dilden dile yayıldı ancak lezzetini deneyim eden kişilerin sayısı çok az. Benim evimin bahçesinde de kaktüs ağaçları yaz ayları geldiğince dil inciri ile dolar ve son derece lezzetli bir meyvedir. Lifli gıdalar arasında yer alır ve sağlık için son derece faydalı olduğu da kanıtlanmıştır. Kaktüsün meyvesi olduğunu bile belki şuan duyuyorsunuz. En büyük kanıtı yukarıdaki resimdir.

Dikenli İncir
Dikenli İncir

Türkiye genelinde Dikenli İncir ya da Kaynana Dili olarak da bilinen lezzetlerden birisidir. Özellikle Akdeniz şehirlerinde yukarıdaki resimde olduğu gibi seyyar olarak satışı yapılır ancak bu ürünün toplaması da, temizlemesi de bir o kadar zahmetlidir. Öncelikle kaktüs meyvesi olduğundan dolayı toplama safhasında diken içerisinde kalabilirsiniz. İkincisi meyveyi topladığınızda direk yerseniz dilinizi kullanamaz hale gelirsiniz, dikenlerin her ne olursa olsun temizlenmesi gerekir. Genellikle dil inciri toplama saatleri sabahın erken saatleridir ve hafif bir esinti eşliğinde rahatlıkla yapılabilir.

Dil İnciri Toplamak
Dil İnciri Toplamak

Toplama aşamasında özel eldivenler kullanmanız gerekir. Aksi takdirde elinize sürekli dikenler batar ve kısa süreli de olsa elinizi kullanamaz hale gelirsiniz. Bununla birlikte toplandıktan sonra saf kumun içerisinde dış yüzeyinin de fırça yardımı ile dikenlerinden arındırılması gerekir. Aksi durumlarda yine yenemeyecek halde olur. Dikenlerinden arındırıldıktan sonra soğuk suda bekletilmesi mükemmel olur. Bu meyveyi hafif soğuk bir şekilde yediğinizde o kadar mükemmel bir lezzet ortaya çıkar ki inanamazsınız.

Bu mükemmel lezzet özellikle Adana ve Antalya dolaylarında fazlası ile tüketildiğinden dolayı bu şehirleri ziyaret ettiğiniz takdirde mutlaka denemenizi tavsiye edeceğim meyvelerden birisi durumunda. Sadece bu inciri tatmak için dahi herhangi bir köyü ziyaret edin ve toplanmasının ardından mutlaka tadına bakın. Bayılacağınızın garantisini veriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.